LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Tribactic Acne

Trądzik, stan skóry charakteryzujący się występowaniem pryszczy, zaskórników i stanów zapalnych, dotyka miliony ludzi na całym świecie, zarówno młodych, jak i dorosłych. Jest to nie tylko problem dermatologiczny, ale także często źródło kompleksów i utraty pewności siebie. W walce z trądzikiem istnieje wiele różnych produktów i metod leczenia, ale jednym z najpopularniejszych i skutecznych jest żel przeciwdziałający trądzikowi. Jednym z nich jest Tribactic Acne żel, który dzięki swoim właściwościom wspiera leczenie trądziku.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Trądzik różowaty zaliczany jest do przewlekłych chorób dermatologicznych. Początkowo zmiany chorobowe pojawiają się na środkowej części twarzy. W pierwszym etapie obejmują one rumień oraz poszerzone naczynia krwionośne, czyli tzw. teleangiektazje. Następnie pojawiają się grudki i krostki. W ciężkich przypadkach trądziku różowatego dochodzi do przerostu oraz zwłóknienia gruczołów łojowych, co prowadzi do tzw. przerostu ograniczonego. Choroba ta występuje stosunkowo często i dotyczy osób w wieku dojrzałym. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 10% społeczeństwa w wieku 30 – 55 lat. Trądzik różowaty dotyka przede wszystkim osoby z jasną cerą, jasnymi włosami i oczami, a więc z I lub II fototypem skóry. Schorzenie to zdecydowanie częściej występuje u kobiet, jednak to u mężczyzn z większą częstością występuje ciężki przebieg trądziku różowatego z obecnym ograniczonym przerostem, najczęściej typu rhinophyma. U kobiet do zaostrzenia zmian skórnych dochodzi podczas owulacji, menstruacji, ciąży oraz w okresie okołomenopauzalnym.

Trądzik różowaty definiowany jest jako niejednolity zespół objawów o różnym pochodzeniu. Zalicza się go do nerwic naczynioruchowych skóry. Dokładna przyczyna nie jest do końca poznana. Niemniej jednak w ostatnim czasie przyczyn występowania trądziku różowatego upatruje się w zjawiskach immunologicznych oraz zaburzeniach naczynioruchowych. Wyróżnia się wiele czynników prowokujących wystąpienie lub zaostrzenie zmian. Należą do nich:

  • stres,
  • ekspozycja na słońce,
  • zaburzenia hormonalne (zaburzenia miesiączkowania, choroby tarczycy),
  • zażywanie leków obniżających poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego,
  • stosowanie glikokortykosteroidów w postaci preparatów zewnętrznych na skórę twarzy,
  • zażywanie dużych dawek witaminy B6 oraz witaminy B12,
  • korzystanie z sauny lub basenów z chlorowaną wodą,
  • występowanie opryszczki wargowej,
  • spożywanie alkoholu,
  • spożywanie ciężkostrawnych potraw,
  • palenie tytoniu,
  • stosowanie kosmetyków nieodpowiednio dobranych do rodzaju skóry (przede wszystkim kosmetyków ściągających, złuszczających, zawierających substancje potencjalnie alergizujące).

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Objawy występujące w przebiegu trądziku różowatego, zaliczane do kryteriów diagnostycznych, dzielą się na pierwszo- oraz drugorzędowe. Do pierwszorzędowych kryteriów diagnostycznych należą: rumień przelotny, rumień stały, grudki i krosty oraz teleangiektazje. Do drugorzędowych kryteriów diagnostycznych zalicza się: uczucie pieczenia i/lub szczypania skóry w obszarze zmian zmian chorobowych, wysuszenie lub obrzęk skóry, tarczki, objawy oczne, zmiany zlokalizowane poza skórą twarzy, zmiany przerostowe.

Podstawowy objaw trądziku różowatego to rumień napadowy. Z czasem ulega on utrwaleniu. Następnie pojawiają się teleangiektazje, czyli poszerzone naczynia krwionośne. W kolejnym etapie pojawiają się zmiany zapalne pod postacią grudek i krostek. U części osób (zdecydowanie częściej u mężczyzn) może dojść do tzw. przerostu ograniczonego, który polega na przeroście i zwłóknieniu gruczołów łojowych. Zmiany skórne w przebiegu trądziku różowatego obecne są przede wszystkim na policzkach oraz nosie. U części osób pojawiają się także na czole i brodzie.

W trądziku różowatym wyróżnia się cztery jego postacie:

  • postać grudkowo-krostkowa – w środkowej części twarzy obecny jest przetrwały rumień, a okresowo pojawiają się grudki i krostki,
  • postać teleangiektatyczno-rumieniowata – na twarzy obecny jest rumień przelotny lub rumień przetrwały, któremu towarzyszą teleangiektazje, uczucie pieczenia i palenia w obrębie zmian oraz obrzęk twarzy,
  • postać z dominacją zmian przerostowych – skóra twarzy ulega pogrubieniu, ma nieregularną powierzchnię i obecne są na niej zmiany guzowate. Zmiany tego typu najczęściej pojawiają się na nosie, ale mogą dotyczyć również brody, czoła, policzków oraz uszu. W obrębie zmian przerostowych często dochodzi do zapalenia mieszków włosowych.
  • postać oczna – ta postać trądziku różowatego przysparza trudności diagnostycznych. Chorzy cierpią na przewlekłe stany zapalne brzegów powiek, rogówek i spojówek. Wiąże się to z występowaniem takich objawów, jak pieczenie, kłucie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, łzawienie i przekrwienie oraz światłowstręt. Może również dochodzić do nawracających gradówek i jęczmieni na skutek dysfunkcji lub zapalenia gruczołów Meiboma.

Dodatkowo, wyróżnia się jeszcze jedną odmianę trądziku różowatego. Jest to ziarniniakowy trądzik różowaty, dla którego charakterystyczne jest występowanie twardych grudek lub guzków o zabarwieniu żółtym, brązowym lub czerwonym, które nierzadko prowadzą do bliznowacenia.

Jak działa żel Tribactic Acne?

Kosmetyk przeznaczony dla osób borykających się z zaskórnikami, niedoskonałościami i grudkami. Działanie żelu oparte o 3 składniki aktywne: kwas salicylowy, alkohol oraz aloes. Bardzo szybko się wchłania i może być stosowany pod makijaż. Tubka posiada aplikator roll-on, który ułatwia nałożenie odpowiedniej warstwy żelu bez potrzeby dotykania zmiany. Co wyróżnia preparat Tribactic Acne?

  • Precyzja – Tribactic Acne, to żel, przystosowany do punktowej aplikacji. Aplikator w formie roll-on ułatwia precyzyjne zastosowanie, a co za tym idzie, zwiększa szybkość, efektywność i skuteczność działania.
  • Wygoda – Wypryski, czy nieestetyczne grudki, mogą pojawić się z dnia na dzień i to w najmniej oczekiwanym momencie. Właśnie w takich przypadkach, idealnie sprawdzi się Tribactic Acne. Możesz go użyć zawsze i wszędzie: w domu, w pracy, w podróży, na wakacjach. Idealnie sprawdzi się pod makijaż.
  • Wydajność – Tribactic Acne jest niezwykle wydajny. Nie musisz stosować go na całą twarz, czy dekolt. Jego punktowa aplikacja sprawia, że działasz bezpośrednio na zmianę, wykorzystując do tego niezbędną, a nie nadmierną ilość produktu. Oszczędzasz zdrową część skóry i działasz ekonomicznie.