Semaglutyd a odchudzanie
W ostatnim czasie wieści świata nauki i farmacji obiegła wieść o cudownym działaniu semaglutydu na odchudzanie. Czy to prawda? Skąd pojawiły się takie informacje?
Czym jest Semaglutyd?
Semaglutyd to lek hipoglikeminizujący, który jest antagonistą receptora glukogonopodbnego peptydu 1 (GLP-1). To właście GLP-1 zajmuje się regulacją wydzielania insuliny oraz nasz apetyt. W grudniu ubiegłego roku na 100. Dorocznym spotkaniu ENDO The Endocrine Society w Chicago Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaaprobowała wstrzyknięcia produktu leczniczego Ozempic (semaglutydu) jako cotygodniowego dodatku (zaraz obok diety i aktywności fizycznej) w celu poprawy kontroli glikemii u dorosłych osób z cukrzycą typu 2.
Czy stosowanie Semaglutydu na otyłość to dobry wybór?
W wyniku przeprowadzonego randomizowanego badania stwierdzono, że podawanie semaglutydu osobom z otyłością, ale bez cukrzycy, prowadziło do redukcji masy ciała. Przeprowadzono badanie z udziałem 957 uczestników, z których 35% to byli mężczyźni. Wszyscy uczestnicy mieli wskaźnik masy ciała (BMI) wynoszący co najmniej 30, jednak nie chorowali na cukrzycę. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z siedmiu grup. Pięć grup otrzymywało różne dawki semaglutydu (od 0,05 mg do 0,4 mg) podawanego raz dziennie; szósta grupa otrzymywała placebo, a siódma grupa otrzymywała 3 mg liraglutydu (lek przeciwcukrzycowy). Wszyscy uczestnicy otrzymywali comiesięczne porady dietetyczne oraz wskazówki dotyczące aktywności fizycznej.
Po roku zauważono, że u wszystkich uczestników otrzymujących semaglutyd doszło do większej redukcji macy ciała niż u tych, który otrzymali placebo. Czy to oznacza jednak, że lekarze chętniej będą przepisywać Ozempic oraz leki z semaglutydem na otyłość? Nie jest to jednoznaczne, jednak badania wskazują, że preparat realnie może wspomóc leczenie otyłości.
Naukowcy poszukiwali również innych zastosowań leku z semaglutydem. Co ciekawe zwrócili się w kierunku zastosowania go w leczeniu depresji oraz stanów lękowych. W jednym z badań opublikowanych w Epic Research zauważono, że pacjenci przyjmujący leki GLP-1 rzadziej otrzymują diagnozę depresji oraz stanów lękowych. Dotyczyło to osób z obu grup: z cukrzycą oraz zdrowych. Niestety musimy jednak zwrócić uwagę, że są to wstępne badania, które choć ciekawe powinny zostać pogłębione.
Lek Semaglutyd jak każdy lek może mieć swoje działania niepożądane. Jednym z nich są nudności o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Niektóre badania wiąże stosowanie semaglutydu ze zwiększeniem ryzyka poważnych schorzeń żołądkowo-jelitowych. Co ciekawe badania z 2022 roku okazały zdecydowany sceptycyzm co do stosowania semaglutydu jako leku wspierające zrzucanie wagi w celu kosmetycznym. Badacze wskazywali, że rok po zaprzestaniu stosowania semaglutydu wraz z przerwaniem stosowania go wystąpiło silne cofanie się efektów. Aż 2/3 utraconej masy ciała powróciło. Należy pamiętać, że stosowanie leków to nie jedyny istotny czynnik, należy przede wszystkim rozpocząć walkę od zwiększenia aktywności fizycznej oraz wprowadzenia zasad zdrowego odżywiania.
Bilbiografia:
- The Endocrine Society. (2018, March 18). New diabetes drug may help people with obesity lose weight. ScienceDaily. Retrieved December 28, 2022 dostęp w: www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180318144816.html.
- Goodman B., Poison centers see nearly 1,500% increase in calls related to injected weight-loss drugs as people accidentally overdose, 18.12.2023, https://edition.cnn.com/2023/12/13/health/semaglutide-overdoses-wellness/index.html
- Wilkowska M., Semaglutyd (lek na cukrzycę) a odchudzanie, 24.02.2024, dostęp w: https://dietetycy.org.pl/nowy-lek-na-cukrzyce-moze-takze-pomoc-w-redukcji-masy-ciala.