Recepty i refundacja recept
Na stronach NFZ pojawiły się informacje wyjaśniające „działanie ” tzw specustawy dotyczące obywateli- uchodźców z Ukrainy. Dotyczy to też nas- w kwestii realizacji recept.
Najważniejsze informacje:
- Refundowane recepty i wyroby medyczne przysługują osobom uprawnionym z mocy specustawy, na analogicznych zasadach, jak ubezpieczonym.
- Dokumenty na podstawie, których potwierdza się prawo do świadczeń oraz tożsamość osoby uprawnionej na mocy specustawy, zostały wymienione (poniżej)
Podstawowe zasady wystawiania recept: DOTYCZY LEKARZY
- aby udzielić świadczenia rzeczowego (zaordynowanie leku przez wypisanie recepty) należy zweryfikować uprawnienie pacjenta i odnotować to uprawnienie w dokumentacji medycznej.
- zasady wystawiania recept są tożsame do zasad dla obywateli UE z prawem do świadczeń z zastrzeżeniem identyfikatora, który przyjmie wartość zależną od dokumentu, którym osoba uprawniona z mocy specustawy będzie się legitymowała.
- recepta refundowana dla dziecka nieposiadającego dokumentu tożsamości może być wystawiona w przypadku, gdy możliwe jest wskazanie opiekuna, który spełnia warunki dot. rodzajów dokumentów potwierdzających tożsamość.
Ważne dla nas
- Recepta wystawiona dla osoby uprawnionej na podstawie specustawy musi zawierać kod IN.
- Osoba uprawniona z mocy specustawy, która nie ma nadanego specjalnego numeru PESEL, której receptę elektroniczną wystawia osoba uprawniona w Polsce, powinna otrzymać wydruk informacyjny z naniesionym kluczem dostępu dodatkowo przedstawionym w postaci kodu kreskowego, który pozwoli osobie realizującej receptę na odczytanie recepty z elektronicznej platformy SIM (P1).
Podstawowe zasady realizacji recept
- Realizacja recept wystawionych z kodem IN dla osób uprawnionych z mocy specustawy odbywa się analogicznie, jak w przypadku obywateli UE z prawem do świadczeń, z zastrzeżeniem braku obowiązku posiadania karty EKUZ lub poświadczenia NFZ.
- nie ma potrzeby kopiowania/skanowania dokumentu potwierdzającego uprawnienia
- Prawo do świadczeń medycznych , na gruncie przepisów specustawy ,
jak dla osób ubezpieczonych obejmuje : - obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską,
- nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego małżonków obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską,
- obywateli Ukrainy z Kartą Polaka nie musieli przekroczyć bezpośrednio granicy Polski z Ukrainą),
- członków najbliższej rodziny (zaliczyć tu można: małżonka, wstępnych (rodzice, dziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki), rodzeństwo, powinowatych w tej samej linii lub stopniu -zięć, synowa, teść, teściowa, szwagier, bratowa, pasierb, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz jej małżonka, a także osobę pozostającą we wspólnym pożyciu )obywatela Ukrainy z Kartą Polaka – którzy wjechali do Polski od 24 lutego 2022 roku.
– Prawo do świadczeń obejmuje także dziecko urodzone już w Polsce, jeżeli jego matka jest osobą określoną w lit. a lub b-
uprawnienia do świadczeń medycznych na mocy specustawy nie przysługują osobom, które przed 24 lutego 2022 roku przebywały legalnie w Polsce na podstawie zezwoleń pobytowych lub miały status uchodźcy, lub złożyły wniosek o uzyskanie takiego statusu.
Dokumenty uprawniające do świadczeń – do weryfikacji
PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE SPECUSTAWY (od 24 lutego do 11 marca 2022 roku) każdy dokument, który potwierdza tożsamość, m.in.:
- paszport obywatela Ukrainy ze stemplem Straży Granicznej RP,
- zaświadczenie wydane przez Straż Graniczną RP,
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- akt małżeństwa,
- akt urodzenia,
- inny dokument poświadczający status ukraińskiego obywatelstwa, przekroczenia granicy, miejsce przekroczenia granicy; status małżonka obywatela Ukrainy, pokrewieństwo w przypadku najbliższej rodziny obywatela Ukrainy z Kartą Polaka.
PO WEJŚCIU W ŻYCIE SPECUSTAWY (od 12 marca 2022 roku) dodatkowo
- specjalny numer PESEL nadawany obywatelom Ukrainy
- e-dokument (osoby pełnoletnie, które zarejestrują się w gminie i zostanie nadany im numer PESEL oraz założą profil zaufany, mogą aktywować e-dokument poświadczający status osoby uprawnionej)
- wydruk potwierdzenia utworzenia profilu zaufanego osoby uprawnionej ( zawiera: imię i nazwisko oraz PESEL)
- Pozdrawiam
- MS
CZYTAJ WIĘCEJ : link: https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Wazne-obowiazki-dla-aptek-Maja-czas-tylko-do-15-marca,230438,6.html