Recenum Junior
Czym jest Recenum Junior?
Recenum Junior to produkt leczniczy w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej o działaniu przeciwbiegunkowym. Stosuje się go w leczeniu objawowym ostrej biegunki u dzieci powyżej 6. roku życia. Lek powinien być przyjmowany równocześnie z dużą ilością płynów i dietą wspomagającą, gdy nie są one same wystarczające do kontroli biegunek i gdy biegunka nie może być leczona przyczynowo.
Jak działa recekatrodyl?
Recekadotryl to prolek ulegający w organizmie przekształceniu do tiorfanu, będącego inhibitorem enkefalinazy jelitowej.
Enkefalinaza jest związanym z błoną komórkową enzymem biorącym udział w rozkładzie białek zarówno egzogennych (organizm nie wytwarza ich samodzielnie i musi przyjmować wraz z pożywieniem), jak i endogennych (organizm potrafi je sam wytworzyć) jak enkefaliny. Enkefalinaza występuje w różnych tkankach, a szczególnie w nabłonku jelita cienkiego. Enkefaliny są peptydami, które poprzez wpływ na odpowiednie receptory (receptory opioidowe typu ) hamują wydzielanie elektrolitów i wody do światła jelita. Racekadotryl poprzez zapobieganie enzymatycznemu rozkładowi enkefalin, przedłuża ich działanie w jelicie cienkim. Lek zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów wywołane toksynami cholery lub stanem zapalnym; nie wpływa na podstawową czynność wydzielniczą. Wywołuje szybkie działanie przeciwbiegunkowe nie zmieniając ciągłości pasażu przez jelita; nie powoduje wzdęcia brzucha.
Wskazaniem do podawania racekadotrylu jest leczenie objawowe ostrej biegunki u dzieci i niemowląt powyżej 3. miesiąca życia, z równoczesnym stosowaniem nawodnienia doustnego i standardowego postępowania podtrzymującego, jeśli samo takie leczenie nie pozwala na opanowanie objawów klinicznych, a leczenie przyczynowe nie jest możliwe. Jeśli można zastosować leczenie przyczynowe, lek można podawać jako leczenie uzupełniające.[1]
Jakie są przyczyny biegunek u dzieci?
Rozwolnienie u dziecka najczęściej pojawia się wskutek infekcji wirusowej. Główną przyczyną ostrej biegunki u dzieci jest rotawirus. Powoduje on najcięższe postacie ostrej biegunki, przebiegające z wodnistą biegunką, gorączką, wymiotami i bólem brzucha. Dodatkowo zakażeniu rotawirusem mogą towarzyszyć objawy zakażenia górnych dróg oddechowych. Infekcje rotawirusowe mogą powodować niebezpiecznie odwodnienie organizmu. Najczęściej do zakażenia rotairusami dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Szerzeniu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzi. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt bezpośredni, spożycie zainfekowanej żywności, bądź też poprzez drogę kropelkową. Ze względu na rozpowszechnienie szczepień przeciwko rotawirusom, coraz częściej pojawiają się u dzieci biegunki w wyniku zakażenia norowirusem. Ponadto, czynnikami wywołującymi biegunkę u dzieci mogą być także adenowirusy – do zarażenia nimi może dochodzić przez cały rok. Biegunka u dziecka może być także spowodowana infekcją bakteryjną, bądź pasożytniczą.
[1] Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4995