LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Olej z wiesiołka

Coraz częściej mówi się o oleju z wiesiołka jako idealnej suplementacji dla kobiet. Zgodnie z tradycyjnymi przekazania z zakresu ziołolecznictwa miał on przywracać harmonię i równowagę u kobiet. Czy to prawda? Jakie właściwości ma olej z wiesiołka w świetle najnowszych badań? Kiedy warto go stosować?

Jakie właściwości ma olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka to doskonałe źródło kwasu gamma-linolowego (GLA), który jest rodzajem kwasu tłuszczowego omega-6. GLA odgrywa rolę w organizmie jako prekursor prostaglandyn, substancji o charakterze hormonalnym, które regulują różne procesy fizjologiczne, w tym procesy związane z zapaleniami i układem hormonalnym. Właściwości, które przypisuje się olejowi z wiesiołka to między innymi:

  • może wykazywać działanie przeciwzapalne poprzez poprawę profilu lipidowego krwi. Oznacza to tyle, że dzięki obecności fitosteroli roślinnych obniża „zły cholesterol” działając tym samym przeciwzapalnie.
  • Naturalna zawartość witaminy E, polifenoli, antyoksydantów, kwasów GLA oraz LA, fitosterole roślinne to substancje, które z pewnością okażą się korzystne dla osób borykających się z suchą oraz wrażliwą skórą. Szczególnie często suplementację oleju z wiesiołka zaleca się osobom z atopowym zapaleniem skóry oraz łuszczycą.
  • Olej z wiesiołka według badań poprawia ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych.
  • Przypisuje mu się również właściwości regulujące równowagę hormonalną u kobiet.

Według opinii wielu kobiet, odczuwają one poprawę również przy takich problemach kobiecych jak: nieregularne, bolesne i trudne miesiączki, silny PMS, zespół policystycznych jajników, czy nawet wypadanie włosów. Nie ma na to jednak jednoznacznych badań.

Kiedy warto stosować olej z wiesiołka?

Warto stosować olej z wiesiołka, gdy chcemy aby nasza dieta była różnorodna i bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Musimy pamiętać, że leczenie poszczególnych chorób kobiecych powinno być prowadzone przez lekarza, olej z wiesiołka zaś powinien mieć charakter uzupełnienia naszej diety. Osobiście polecam go do włączenia w dietę, szczególnie osobom, które zmagają się z chorobami skóry oraz chcą naturalnie wspierać proces leczenia chorób kobiecych.

Dlaczego suplementacja olejem z wiesiołka szczególnie polecana jest dla kobiet?

Suplementacja olejem z wiesiołka często jest polecana dla kobiet ze względu na jego potencjalne korzyści zdrowotne, szczególnie w związku z regulacją cyklu menstruacyjnego oraz łagodzeniem objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz menopauzą. Olej z wiesiołka zawiera kwas gamma-linolenowy (GLA), który jest nienasyconym kwasem tłuszczowym, istotnym dla zdrowia kobiecego układu hormonalnego. GLA może pomóc w produkcji prostaglandyn, które są związane z regulacją cyklu miesiączkowego i łagodzeniem objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i nastroje.

Jednak zawsze należy konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby uzyskać indywidualne porady dotyczące dawkowania i ewentualnych skutków ubocznych. Ponadto, olej z wiesiołka może nie być odpowiedni dla wszystkich kobiet, dlatego ważne jest, aby każda osoba prowadziła zdrowy styl życia i stosowała suplementy tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.