LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Nużeniec

Choroby skóry to nie tylko wizualny problem, ale również często poważny problem zdrowotny. Jego przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, czynniki środowiskowe, genetyka, pasożyty i wiele, wiele więcej. Jednym z czynników wykwitów na skórze może być nużeniec. Czym jest? Jak można się nim zarazić? Jakie objawy mu towarzyszą?

Czym jest nużeniec?

Nużeniec należy do pasożytów, który lokuje się na skórze człowieka. Najczęściej możemy spotkać dwa rodzaje nużeń Demodex folliculorum oraz Demodex brevis.  Nużeniec najchętniej osiedla się w gruczołach łojowych, szczególnie lubi też okolice twarzy, przewodów słuchowych oraz miejsca, gdzie rosną brwi, rzęsy i skóra głowy. Zakażenie nużeńcem może objawiać się delikatny świądem oraz rumieniem na skórze.

Jak można się zarazić nużeńcem?

Jak można zarazić się nużeńcem? Użycie wspólnych ręczników, pościeli lub ubrań zakażonej osoby może prowadzić do zarażenia. Również używanie tych samych przedmiotów co osoba chora takich jak ręczniki, ubrania, czy pościel może prowadzić do zarażenia. Korzystanie z tych samych kosmetyków co nosiciel nużeńca, również możemy się zarazić pasożytem. Co ciekawe nużeniec wywołuje objawy chorobowe tylko u niektórych osób. Ryzyko zarażenia wzrasta wraz z wiekiem, na zarażenie szczególnie narażone są osoby starsze, z osłabioną odpornością, zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi, czy też osoby będące w chronicznym stresie. Na zakażenie nużycą mogą być również zarażone osoby mające skórę mieszaną, trądzikową czy łojotokową.

Zapobieganie zarażeniu nużeńcem obejmuje unikanie kontaktu z osobami zakażonymi, dezynfekcję przedmiotów osobistych oraz dokładne mycie rąk i ciała. W przypadku infekcji konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leczenie, zazwyczaj w postaci maści lub leków doustnych, aby pozbyć się pasożyta oraz złagodzić objawy.

Jakie objawy towarzyszą zakażeniu nużeńcem?

Najczęściej występujące objawy obejmują świąd skóry, zaczerwienienie, przesuszenie i łuszczenie skóry, wypryski i wykwity grudkowate oraz krostkowe. Zakażenie nużeńcem może również doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych rzęs oraz stanu zapalnego gruczołów w brzegach powiek.

W naszej ofercie odnajdziesz płyny oczyszczające skórę na nużeńca, krem na dzień i na noc na nużeńca, naturalne kosmetyki na nużeńca. Najważniejsza jest pielęgnacja i oczyszczanie skóry z nużeńcem, tak aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Kosmetyki na nużeńca to tylko jedne ze sposobów radzenia sobie z zarażeniem. Pielęgnacja skóry zakażonej nużeńcem jest niezwykle ważna, nie należy dopuszczać do przesuszenia skóry oraz regularnie ją oczyszczać.