LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

NeuroB12

Czym jest NeuroB12?

Suplement diety neuroB12 dzięki zawartości witaminy B1, B12 oraz kwasu foliowego przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pomaga usprawnić funkcje poznawcze oraz zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia.

Jak stosować NeuroB12?

Dorośli – 1 kapsułka dziennie po posiłku, popijając niewielką ilością wody. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia.

Jakie są objawy neurologiczne niedoboru witaminy B12?

Witamina B12 może być w pewnym stopniu kumulowana w tkankach, dlatego niedobory tego składnika nie pojawiają się od razu. Czasami zapas witaminy B12 w organizmie może starczyć nawet na 5-6 lat. Gdy się on kończy i dochodzi do niedoboru witaminy B12 (po utracie około 90% witaminy B12  z organizmu), dochodzi przede wszystkim do rozwoju anemii (niedokrwistości megaloblastycznej). Brak witaminy B12 może zatem przede wszystkim ograniczać, a nawet hamować zdolności organizmu do tworzenia krwi (czerwonych krwinek), ale są też inne objawy niedoboru. Objawy ze strony układu nerwowego, neurologiczne, są równie niebezpieczne i dokuczliwe. Niedobór witaminy B12 może prowadzić nawet do rozwoju ciężkiej choroby związanej z porażeniem kończyn. Ponadto może powodować zapalenie nerwów, ataksję (zaburzenia koordynacji ciała).

Osłabienie mięśni i tak zwana hipotonia mięśniowa, a także drżenia mięśni, drgawki, zaburzenia równowagi – to najczęściej spotykane objawy neurologiczne niedoboru witaminy B12. Prowadzą one do pogorszenia ogólnej ruchomości, także zmniejszenia odruchów głębokich (w tym czucia wibracji), zaniku nerwów (zwłaszcza wzrokowego!) i ich uszkodzeń, ogólnie mówiąc opóźnienia rozwoju psychoruchowego lub jego zatrzymania. Dochodzi do tak zwanej neuropatii obwodowej, a także zwyrodnienia w rdzeniu kręgowym – to wynika z kolei z procesu demielinizacji (uszkadzania nerwów) w rdzeniu i korze mózgu, stąd też uczucia drżenia, drętwienia.

Znamienny jest też tak zwany objaw Lhermitte’a, prawdopodobnie bezpośrednio związany z uszkodzeniami tylnej części rdzenia kręgowego. Objaw ten polega na uczuciu prądu przebiegającego z góry do dołu kręgosłupa podczas pochylania głowy wprzód.

Niedostateczna ilość witaminy B12  w organizmie może prowadzić do letargu, czyli bezczynności, beznadziei, braku działań w połączeniu z problemami z pamięcią i koncentracją. Kobalamina (związek w witaminie B12) jest też potrzebna organizmowi między innymi do przeciwdziałania stwardnieniu rozsianemu, zatem jej niedobór może zwiększać ryzyko rozwoju także i tej poważnej choroby. Obserwuje się też zwiększone ryzyko rozwoju schizofrenii (tzw. szaleństwa megaloblastycznego). U niektórych pacjentów, zwłaszcza w podeszłym wieku, niedobór witaminy B12 wiąże się dodatkowo z takimi objawami neurologicznymi, jak:

  • osłabienie widzenia, problemy z fiksacją wzroku,
  • pogorszenie pamięci, problemy otępienne,
  • zaburzenia nastroju, melancholia, depresja,
  • halucynacje,
  • kłucie w palcach kończyn.

Inne objawy niedoboru witaminy B12 to: zmiany w wyglądzie języka (lśniący, gładki, blady lub zaczerwieniony), zaburzenia odczuwania smaku, pieczenie języka i jamy ustnej, problemy ze strony układu pokarmowego, obniżenie masy ciała i/lub problemy ze zwiększeniem masy ciała. Co więcej, częściej rozpoznaje się niedobór witaminy B12 u cierpiących na depresję, aniżeli w ogólnej populacji. Podobnie z osobami, które cierpią na różnego typu napady psychotyczne, omamy, halucynacje.