NeuroB12

Czym jest NeuroB12?

Suplement diety neuroB12 dzięki zawartości witaminy B1, B12 oraz kwasu foliowego przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pomaga usprawnić funkcje poznawcze oraz zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia.

Jak stosować NeuroB12?

Dorośli – 1 kapsułka dziennie po posiłku, popijając niewielką ilością wody. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia.

Jakie są objawy neurologiczne niedoboru witaminy B12?

Witamina B12 może być w pewnym stopniu kumulowana w tkankach, dlatego niedobory tego składnika nie pojawiają się od razu. Czasami zapas witaminy B12 w organizmie może starczyć nawet na 5-6 lat. Gdy się on kończy i dochodzi do niedoboru witaminy B12 (po utracie około 90% witaminy B12  z organizmu), dochodzi przede wszystkim do rozwoju anemii (niedokrwistości megaloblastycznej). Brak witaminy B12 może zatem przede wszystkim ograniczać, a nawet hamować zdolności organizmu do tworzenia krwi (czerwonych krwinek), ale są też inne objawy niedoboru. Objawy ze strony układu nerwowego, neurologiczne, są równie niebezpieczne i dokuczliwe. Niedobór witaminy B12 może prowadzić nawet do rozwoju ciężkiej choroby związanej z porażeniem kończyn. Ponadto może powodować zapalenie nerwów, ataksję (zaburzenia koordynacji ciała).

Osłabienie mięśni i tak zwana hipotonia mięśniowa, a także drżenia mięśni, drgawki, zaburzenia równowagi – to najczęściej spotykane objawy neurologiczne niedoboru witaminy B12. Prowadzą one do pogorszenia ogólnej ruchomości, także zmniejszenia odruchów głębokich (w tym czucia wibracji), zaniku nerwów (zwłaszcza wzrokowego!) i ich uszkodzeń, ogólnie mówiąc opóźnienia rozwoju psychoruchowego lub jego zatrzymania. Dochodzi do tak zwanej neuropatii obwodowej, a także zwyrodnienia w rdzeniu kręgowym – to wynika z kolei z procesu demielinizacji (uszkadzania nerwów) w rdzeniu i korze mózgu, stąd też uczucia drżenia, drętwienia.

Znamienny jest też tak zwany objaw Lhermitte’a, prawdopodobnie bezpośrednio związany z uszkodzeniami tylnej części rdzenia kręgowego. Objaw ten polega na uczuciu prądu przebiegającego z góry do dołu kręgosłupa podczas pochylania głowy wprzód.

Niedostateczna ilość witaminy B12  w organizmie może prowadzić do letargu, czyli bezczynności, beznadziei, braku działań w połączeniu z problemami z pamięcią i koncentracją. Kobalamina (związek w witaminie B12) jest też potrzebna organizmowi między innymi do przeciwdziałania stwardnieniu rozsianemu, zatem jej niedobór może zwiększać ryzyko rozwoju także i tej poważnej choroby. Obserwuje się też zwiększone ryzyko rozwoju schizofrenii (tzw. szaleństwa megaloblastycznego). U niektórych pacjentów, zwłaszcza w podeszłym wieku, niedobór witaminy B12 wiąże się dodatkowo z takimi objawami neurologicznymi, jak:

  • osłabienie widzenia, problemy z fiksacją wzroku,
  • pogorszenie pamięci, problemy otępienne,
  • zaburzenia nastroju, melancholia, depresja,
  • halucynacje,
  • kłucie w palcach kończyn.

Inne objawy niedoboru witaminy B12 to: zmiany w wyglądzie języka (lśniący, gładki, blady lub zaczerwieniony), zaburzenia odczuwania smaku, pieczenie języka i jamy ustnej, problemy ze strony układu pokarmowego, obniżenie masy ciała i/lub problemy ze zwiększeniem masy ciała. Co więcej, częściej rozpoznaje się niedobór witaminy B12 u cierpiących na depresję, aniżeli w ogólnej populacji. Podobnie z osobami, które cierpią na różnego typu napady psychotyczne, omamy, halucynacje.