LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Mucoatac 600 mg

Czym jest Mucoatac i w jakim celu się go stosuje?

Acetylocysteina, substancja czynna leku MUCOATAC, upłynnia śluz i wydzielinę śluzowo–ropną, poprzez rozrywanie wiązań dwusiarczkowych w polipeptydach śluzu w drogach oddechowych. Lek MUCOATAC stosuje się krótkotrwale jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z objawami zakażenia związanego z przeziębieniem. Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jakie są przeciwskazania do stosowania tego leku?

Kiedy nie stosować leku MUCOATAC:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na acetylocysteinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
  • w stanie astmatycznym;
  • u dzieci w wieku poniżej 2 lat, gdyż substancja czynna: acetylocysteina może wywołać niedrożność dróg oddechowych u dzieci w wieku poniżej 2 lat (patrz również punkt 3. Jak stosować lek MUCOATAC);
  • u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat ze względu na ilość substancji czynnej.

Czym jest acetylocysteina i jakie ma właściwości?

Acetylocysteina (acetylcysteinum) to organiczny związek chemiczny, a jej głównym zastosowaniem jest w medycynie, zwłaszcza w dziedzinie pulmonologii. Jej właściwości to między innymi:

  • Śluzopłynność: Acetylocysteina ma zdolność do rozrywania i rozcieńczania śluzu, co ułatwia jego wydzielanie z dróg oddechowych. Jest często stosowana jako lek mukolityczny, pomagający w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli czy mukowiscydoza.
  • Antyoksydacyjne właściwości: Acetylocysteina posiada właściwości antyoksydacyjne. Działa jako prekursor glutationu, substancji mającej zdolność neutralizowania wolnych rodników, co może pomagać w ochronie komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
  • Choroby układu oddechowego: Acetylocysteina jest powszechnie stosowana w leczeniu różnych chorób układu oddechowego, zwłaszcza gdy występuje zaleganie gęstego śluzu. Może być stosowana w postaci inhalacji, doustnych tabletek czy też roztworu do nebulizacji.
  • Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli: Lek ten jest często przepisywany pacjentom z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, aby pomóc w redukcji lepkości śluzu w drogach oddechowych i ułatwieniu jego usuwania.

Acetylocysteina, stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza, może przynosić korzyści w leczeniu i łagodzeniu objawów różnych schorzeń układu oddechowego. Jednakże, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, dlatego ważne jest stosowanie go tylko pod nadzorem lekarza.