LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Mel Max Actigel

Kontuzje nie dotyczą jedynie sportowców. Popularne urazy objawiające się siniakami i obrzękiem, mogą przydarzyć się każdemu niezależnie od poziomu aktywności, wieku czy stanu zdrowia. Wystarczy chwila nieuwagi albo nadmiar wysiłku, aby doszło do nieszczęśliwego wypadku. To właśnie dlatego nasi pacjenci poszukują żeli przeciwbólowych i przeciwobrzękowych. Jednym z nich jest Mel Max Actigel, którego substancją czynną jest diclofenak.

Czym jest diclofenak?

Diklofenak zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ze względu na budowę chemiczną, zaliczany jest obok aceklofenaku do pochodnych kwasu fenylooctowego. Diklofenak został wprowadzony do leczenia w 1979 roku i jest obecnie jednym z najczęściej przepisywanych NLPZ na świecie. Na rynku w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów zawierających go w swoim składzie.

Diklofenak wykazuje działania charakterystyczne dla grupy NLPZ tj. działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz hamujące agregację płytek krwi. Podstawą mechanizmu działania NLPZ, w tym diklofenaku, jest hamowanie aktywności cyklooksygenazy, enzymu biorącego udział w syntezie prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Istnieją przynajmniej 2 izoformy tego enzymu COX-1 i COX-2. Pierwsza z nich (COX-1) jest enzymem aktywnym w warunkach fizjologicznych w wielu tkankach, w tym w płytkach krwi, nerkach, naczyniach krwionośnych i żołądku. Druga izoforma (COX-2) jest enzymem, którego aktywność gwałtownie rośnie w tkankach objętych procesem zapalnym. NLPZ różnią się między sobą specyficznością działania wobec tych dwóch izoform cyklooksygenazy. Klasyczne NLPZ, w tym diklofenak, wykazują aktywność wobec obu izoform, zarówno COX-1 jak i COX-2.

Wiadomo, że prostaglandyny prozapalne odgrywają znaczącą rolę w rozwoju objawów stanu zapalnego. Zahamowanie aktywności COX-2, a co za tym idzie zwiększonej syntezy prostaglandyn, leży u podstaw przeciwbólowego i przeciwzapalnego działania diklofenaku. Ponadto, w odróżnieniu od innych NLPZ, diklofenak prawdopodobnie hamuje także aktywność lipooksygenazy, enzymu odpowiedzialnego za powstawanie innych czynników prozapalnych, tzw. leukotrienów. Diklofenak jest lekiem o dużej skuteczności przeciwbólowej i przeciwzapalnej, działa silniej niż kwas acetylosalicylowy.

Kiedy stosuje się żel Mel Max Actigel?

Mel Max Actigel 20 mg/g 100 g zawiera substancję czynną – diclofenac należący do grupy leków znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Mel Max Actigel przynosi ulgę w bólu, redukuje stan zapalny i obrzęki występujące w okolicach mięśni i stawów. Żel przeciwbólowy działa także przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat:

  • pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń),
  • bólu pleców,
  • ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe.

Dorośli (w wieku powyżej 18 lat):

  • ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować żel Mel Max?

Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat

Lek działa przeciwbólowo do 12 godzin. Należy go stosować 2 razy na dobę (najlepiej rano i wieczorem) na bolące miejsca.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat jest przeciwwskazane.

Sposób stosowania:

Należy delikatnie wcierać niewielką ilość żelu w bolące lub spuchnięte miejsca. Ilość żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo: wystarczająca jest ilość żelu odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego. Podczas wcierania żelu odczuwalny jest delikatny efekt chłodzący. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, chyba, że to właśnie one są miejscem leczonym.