Maślan sodu
Maślan sodu to sól sodowa kwasu masłowego. Znajdziemy go naturalnie występującego w maśle, mleku (głównie kozim i owczym), twardych serach oraz w niektórych kiszonkach takich jak kiszona kapusta, czy kiszone ogórki. Spotkamy się z nim również w formie suplementów diety. Jakie ma właściwości? Kiedy warto go stosować? Dowiesz się z dzisiejszej wiadomości!
Jakie właściwości ma maślan sodu?
Maślan sodu znany jest przede wszystkim osobom zmagającym się z chorobami jelit. Bardzo często stosowany jest przy schorzeniach takich jak SIBO, czy wspomagająco przy stanach zapalnych jelit. Maślan sodu można stosować wspomagająco nie tylko w chorobach zapalnych jelit, ale i w refluksie żołądkowo-przełykowym. Dolegliwość ta dotyczy znacznej części populacji, a dodatkowo nasilać się może w obliczu stresu – czego także „nie lubią” bakterie jelitowe. Dlatego stosowanie maślanu sodu może być wskazane w zaostrzeniu refluksu, natomiast warto skonsultować z lekarzem prowadzącym dawkowanie maślanu sodu oraz leków przeciwrefluksowych.
Na rynku dostępne są preparaty jednoskładnikowe – tylko z maślanem sodu, ale także wieloskładnikowe, dodatkowo zawierające na przykład probiotyki. Wieloskładnikowe preparaty mogą mieć nawet wzmocnione działanie ochronne i łagodzące wobec jelit. Jeśli zaś chcemy przyjmować oddzielnie preparat z maślanem sodu oraz osobno probiotyk, to nie ma przeciwwskazań ku temu, aby brać je w tym samym czasie.
Kiedy warto stosować maślan sodu?
W wielu chorobach układu pokarmowego zauważa się obniżenie poziomu produkowanego w organizmie kwasu masłowego. Na przykład widać to u pacjentów z zespołem jelita drażliwego, cierpiących na przewlekłe biegunki i zaparcia czy też w chorobach zapalnych jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Maślan sodu podawany doustnie w formie pozwalającej na dotarcie do jelita, działa ochronnie, regenerująco i odżywiająco na nabłonek jelita. Sól kwasu masłowego może pomóc chorym i poprawić ich komfort codziennego życia z chorobą układu pokarmowego – poprzez zmniejszenie dolegliwości bólowych (bólu trzewnego). Dodatkowo działanie maślanu sodu obejmuje poprawę procesów regeneracyjnych jelit oraz pośrednio – wpływa na poprawę odżywienia pacjentów. Maślan sodu na jelita jest jednym z najlepszych rozwiązań wspomagających terapię chorób układu pokarmowego.
Jakie są przeciwskazania do stosowania maślanu sodu?
Maślan sodu to produkt zupełnie bezpieczny. Nawet w dużych dawkach, które stosowano w badaniach naukowych, nie sprawiał on żadnych skutków ubocznych. Pamiętajmy jednak, że jest to preparat o konkretnym wpływie na organizm i po pierwsze jego stosowanie powinniśmy skonsultować ze specjalistą, a po drugie – nie należy go stosować bez konkretnych wskazań zdrowotnych. Jeśli chcemy profilaktycznie oddziaływać na swój mikrobiom jelitowy, to w pierwszej kolejności skupmy się na diecie odżywiającej bakterie jelitowe – czyli bogatej w błonnik.