LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Hydrokortyzon Hasco Max

Czym jest Hydrokortyzon Hasco Max?

Lek Hydrokortyzon Hasco Max stosuje się miejscowo w stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu, które reagują na glikokortykosteroidy.

Lek stosuje się miejscowo w następujących wskazaniach:

 • atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, pokrzywka,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • łagodzenie stanów po ukąszeniu owadów.

Lek Hascortis Max ma postać kremu przeznaczonego do stosowania miejscowego na skórę. Krem Hascortis Max zawiera hydrokortyzon (w postaci octanu) – kortykosteroid o słabym działaniu, który zastosowany miejscowo działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurcza naczynia krwionośne. Substancją czynną leku jest hydrokortyzonu octan. 1 g kremu zawiera 10 mg hydrokortyzonu octanu.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Hydrokortyzon Hasco Max?

Kiedy nie stosować leku Hydrokortyzon Hasco Max:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na hydrokortyzon, inne kortykosteroidy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • w przypadku zakażeń bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, lub grzybicy układowej;
 • w trądziku zwykłym lub trądziku różowatym;
 • jeśli występuje atrofia (zanik) skóry;
 • w przypadku nowotworu skóry lub stanu przednowotworowego skóry;
 • w zapaleniu skóry okolicy ust (dermatitis perioralis);
 • w zmianach gruźliczych skóry;
 • na otwarte rany i uszkodzoną skórę.

Czy lek można stosować w trakcie ciąży lub karmienia?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

W okresie ciąży lek może być stosowany wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, krótkotrwale i na małe powierzchnie skóry. Szczególnie ostrożnie stosować w pierwszych 3 miesiącach ciąży.

Karmienie piersią

W okresie karmienia piersią lek może być stosowany wyłącznie w porozumieniu z lekarzem. Nie wiadomo czy stosowane miejscowo kortykosteroidy przenikają do mleka kobiecego, dlatego lek należy stosować ostrożnie, krótkotrwale i na małą powierzchnię skóry. Leku nie należy nakładać na skórę piersi bezpośrednio przed karmieniem piersią.

Jak działa octan hydrokortyzonu?

Główny kortykosteroid kory nadnerczy otrzymywany syntetycznie. W stężeniu fizjologicznym zapewnia równowagę metaboliczną gospodarki białkowo-węglowodanowej, zwiększa wytwarzanie glikogenu i rozpad białek w wątrobie, a także powoduje mobilizację tłuszczów i zwiększenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu. Wykazuje niewielką aktywność mineralokortykosteroidową: zatrzymuje w organizmie sód i chlor, zwiększa wydalanie wapnia, potasu i fosforu z moczem. Przejściowo hamuje podwzgórze i przysadkę. W większych stężeniach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwświądowe. Wpływa objawowo na rozwój zapalenia, nie działając na przyczynę. Zmniejsza gromadzenie się leukocytów i ich adhezję do śródbłonka, hamuje proces fagocytozy i rozpad lizosomów, zmniejsza liczbę limfocytów, eozynofili, monocytów, blokuje zależne od IgE wydzielanie histaminy i leukotrienów. Hamuje syntezę i uwalnianie cytokin: interferonu-γ, interleukin IL-1, IL-2, IL-3, IL-6, TNF-α, GM-CSF. Hamując aktywność fosfolipazy A2 poprzez lipokortynę, nie dopuszcza do uwalniania kwasu arachidonowego, a w konsekwencji do syntezy mediatorów zapalenia (leukotrienów i prostaglandyn). Hamuje przepuszczalność naczyń kapilarnych, zmniejsza obrzęk. Hamuje procesy immunologiczne i wytwarzanie przeciwciał. Pobudza wydzielanie żołądkowe. Stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwobrzękowe i przeciwświądowe.1


 1. Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4231