LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Czym jest Xylometazolin i kiedy się go stosuje?

Xylometazolin VP 1 mg/ml to produkt leczniczy stosowany w niedrożności przewodów nosowych. Zawarta w preparacie substancja czynna – ksylometazoliny chlorowodorek ma działanie sympatykomimetyczne – pobudza głównie receptory alfa-adrenergiczne, znajdujące się m.in. w naczyniach krwionośnych błony śluzowej nosa. Lek zwęża naczynia krwionośne błony sluzowej nosa i gardła zmniejszając jej przekrwienie, obrzek i wysięk. Udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, zmniejsza wyciek z nosa i ułatwia oddychanie przez nos. Preparat ten zalecany jest dla dzieci powyżej 12. roku życia i osób dorosłych. Dla osób poniżej 12 roku życia zalecany stosowanie leku Xylometazolin VP o mniejszym stężeniu chlorowodorku ksylometazoliny (0,5 mg/ml).

Wskazania: Preparat stosowany w niedrożności przewodów nosowych spowodowanej obrzękiem błony śluzowej nosa w przebiegu ostrego nieżytu nosa (m.in. w przeziębieniu i grypie). W zapaleniu zatok przynosowych. W alergicznym nieżycie błony śluzowej nosa (katar sienny).

Działanie: Substancja czynna – ksylometazoliny chlorowodorek ma działanie sympatykomimetyczne – pobudza głównie receptory alfa-adrenergiczne, znajdujące się m.in. w naczyniach krwionośnych błony śluzowej nosa. Lek zwęża naczynia krwionośne błony sluzowej nosa i gardła zmniejszając jej przekrwienie, obrzek i wysięk. Udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, zmniejsza wyciek z nosa i ułatwia oddychanie przez nos.

Przeciwskazania: Nadwrażliwość na ksylometazolinę, inne leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Xylometazolin. Jeśli u pacjenta występuje przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Jeśli u pacjenta występuje jaskra z wąskim kątem przesączania. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

Możliwe działania niepożądane: Xylometazolin VP może – podobnie, jak każdy inny lek – wywoływać działania niepożądane. Należy pamiętać, że nie u każdego one wystąpią.

  • Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: miejscowe pieczenie, drażliwość
  • Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: suchość błony śluzowej nosa, wtórny obrzęk błony śluzowej nosa, kichanie.
  • Zaburzenia układu nerwowego: ból i zawroty głowy
  • Zaburzenia psychiczne: bezsenność.
  • Zaburzenia serca: kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca
  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności.
  • Zaburzenie oka: niewyraźne widzenie
  • Badania diagnostyczne: zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi.

Ważne informacje: Nie należy stosować leku jednocześnie z lekami należącymi do inhibitorów MAO oraz trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi z powodu niebezpieczeństwa zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Jakie są objawy kataru?

Ostry nieżyt nosa potocznie nazywany jest przeziębieniem. Wywoływany jest przez wirusy. Najczęściej przez adenowirusy, rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy. W początkowym etapie katar jest wodnisty, zaś później staje się bardziej gęsty, co w połączeniu z obrzękiem błony śluzowej, dodatkowo potęguje trudności z oddychaniem. Nieżytowi nosa nierzadko towarzyszy również kaszel, który powstaje w wyniku spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Podczas kataru infekcyjnego może występować gorączka lub stan podgorączkowy. Możliwe jest także odczuwanie bólu w okolicy zatok czołowych i szczękowych. Dodatkowo, zdarza się, że pojawia się też infekcja gardła. Inne współwystępujące objawy to ból głowy oraz objawy wirusowego zapalenia spojówek takie, jak nadmierne łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie.

Ile trwa katar?

Ostry nieżyt nosa trwa średnio 7 dni, chociaż możliwe jest przedłużenie objawów do 14 dni. Najczęściej jednak ustępują one w ciągu 2 – 7 dni. Inaczej ma się sprawa w przypadku kataru przewlekłego, który trwa przez cały rok. Jego nasilenie w ciągu roku może się zmieniać i zwykle obserwuje się okresy zaostrzeń i częściowego ustąpienia objawów. Katar przewlekły powinien być skonsultowany z lekarzem w celu ustalenia jego przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Niekiedy przewlekły nieżyt nosa może wskazywać na poważną chorobę.