LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Czym jest lek Efektan Max i kiedy go stosować?

Lek Efektan Max zawiera jako substancję czynną dimenhydraminę (dimenhydrynat), działającą przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodnie uspokajająco. Efektan Max stosuje się w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia (z wyjątkiem wywołanych przez leki stosowane w chemioterapii nowotworów).

Początek działania występuje po 30 minutach. Efekty lecznicze obserwowane są przez 3 do 6 godzin po podaniu leku.

Jak dawkować Efektan Max?

Lek Efektan Max należy stosować doustnie. Zalecaną dawkę należy przyjąć przynajmniej 30 minut przed planowaną podróżą lub zastosowaniem źle tolerowanego leku.Dorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat:Zalecana dawka to 50 mg do 100 mg (1-2 saszetki).W razie konieczności można ją powtarzać co 4 do 6 godzin.Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 400 mg (nie więcej niż 8 saszetek na dobę).Dzieci w wieku od 6 do 14 lat:Zalecana dawka to od 25 do 50 mg (maksymalnie 1 saszetka leku Efektan Max 50 mg/5 mL). W przypadku dawki 25 mg należy podać lek o mniejszej mocy Efektan, 25 mg/5 mL.W razie konieczności można ją powtarzać co 6 do 8 godzin.Maksymalna dawka dobowa u dzieci nie powinna przekroczyć 5 mg/kg masy ciała, przy czym niewięcej niż 150 mg na dobę (nie więcej niż 3 saszetki na dobę).Ze względu na wielkość dawki (moc), lek Efektan Max, 50 mg /5 mL, nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Jakie są przeciwskazania do stosowania Efektanu Max?

Jakie są przeciwskazania do stosowania Efektanu Max?

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną, leki przeciwhistaminowe lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • jeśli u pacjenta występują:
  • ostry napad astmy
  • jaskra z wąskim kątem przesączania,
  • guz chromochłonny,
  • porfiria,
  • przerost gruczołu krokowego oraz zaleganie moczu w pęcherzu,
  • padaczka.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

  • Bardzo częste (występujące u 1 lub więcej na 10 pacjentów) działania niepożądane to: senność, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy.
  • Częste (występujące u 1 lub więcej na 100 pacjentów) działania niepożądane to: pobudzenie, zaburzenia snu, niepokój, drżenie, zaburzenia widzenia, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, nudności, wymioty, biegunka (w przypadku uczulenia na dimenhydraminę), zaparcia, bóle brzucha, suchość błony śluzowej jamy ustnej, uczucie osłabienia i zmęczenia, trudności w oddawaniu moczu, osłabienie mięśni.
  • Rzadkie (występujące u 1 lub więcej na 10 000 pacjentów) działania niepożądane to:

przyspieszenie akcji serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi, niedokrwistość hemolityczna, bóle głowy, bezsenność, skórne reakcje alergiczne, nadwrażliwość skóry na światło słoneczne, zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka cholestatyczna.

  • Bardzo rzadkie (występujące u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów) działania niepożądane to: złuszczające zapalenie skóry oraz zmniejszenie łaknienia.
  • Długotrwałe stosowanie dimenhydraminy może prowadzić do zależności lekowej.
  • Podczas stosowania dimenhydraminy u dzieci mogą wystąpić reakcje paradoksalne (np. niepokój, rozdrażnienie, drżenie).

OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE DZIAŁANIA LEKU

Przed rozpoczęciem stosowania leku Efektan Max należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:

  • jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby,
  • jeśli u pacjenta występuje nadczynność tarczycy,
  • jeśli u pacjenta występuje bradykardia (spowolnienie akcji serca), nadciśnienie tętnicze,
  • jeśli u pacjenta występuje niedobór potasu lub niedobór magnezu we krwi,
  • jeśli u pacjenta występują przewlekłe trudności w oddychaniu,
  • jeśli u pacjenta występuje astma,
  • jeśli u pacjenta występuje zwężenie odźwiernika,
  • jeśli u pacjenta występuje wrodzony zespół wydłużonego odcinka QT lub inne zaburzenia czynności serca, np.: choroba wieńcowa, choroba układu krążenia, arytmia.

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna to zespół dolegliwości, z którymi możemy borykać się niezależnie od wieku, czy płci. Określana często jako kinetoza, dotyka najczęściej osoby wrażliwe, u których ruchy głowy wywołane wstrząsami podrażniają błędnik i zaburzają jego funkcje. Chcąc skutecznie niwelować dolegliwości, warto wiedzieć jakie czynniki sugerują chorobę lokomocyjną.

1. Nudności — to jedne z najczęstszych objawów choroby lokomocyjnej. Osoba zmagająca się z tym schorzeniem może odczuwać w trakcie podróży nieprzyjemne uczucie w żołądku, które może prowadzić do wymiotów.

2. Zawroty głowy — w przypadku choroby lokomocyjnej możemy się zmagać z poczuciem dezorientacji, a nawet zawrotów głowy. Często zdarza się, że osoba wysiadająca po podróży ma problem z utrzymaniem równowagi.

3. Nadmierna potliwość — do objawów choroby lokomocyjnej zalicza się między innymi problemy z nadmierną potliwością w trakcie podróży, szczególnie w okolicy czoła i skroni.

4. Ból głowy — choć rzadko to jednak zdarza się, że osoby, które mają problem z tym schorzeniem, borykają się w trakcie podróży z silnym bólem głowy.

Musimy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i mogą towarzyszyć mu inne symptomy. Pamiętajmy, że są to najczęstsze objawy choroby w trakcie jazdy samochodem, nie muszą być one tożsame jak objawy samolotowej choroby.

Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?

Dolegliwości choroby lokomocyjnej potrafią skutecznie zniechęcić do podróży, dlatego warto wiedzieć jakie czynniki mogą sprzyjać złagodzeniu jej objawów. W zapobieganiu objawom choroby lokomocyjnej może sprzyjać wybór miejsca w trakcie podróży. Wybierajmy miejsca, w których jest jak najmniejsza ilość wstrząsów, co może pomóc w ograniczeniu wystąpienia objawów choroby.

Podczas podróży unikaj czytania książek, przeglądania telefonu lub skupiania się na bliskich obiektach. Skupienie wzroku na poruszających się tekstach lub obiektach może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej.

Kolejny element, który może pomóc Ci w trakcie podróży to dostęp do świeżego powietrza. Dobrze przewietrzony pojazd może pomóc złagodzić uczucie duszności i nudności. Jeśli to możliwe, otwórz okno lub użyj nawiewu, aby zapewnić świeże powietrze.

Unikaj przed podróżą ciężkich i obfitych posiłków. Przydatna okazać się tu może znajomość zasad diety lekkostrawnej, aby przygotować lekkie posiłki. Ostatnim elementem, który może nam pomóc w podróży, są zioła lub suplementy diety łagodzące objawy choroby lokomocyjnej.