Czym jest i jakie właściwości ma Voltaren emulgel?
Dzięki swojej recepturze Voltaren Emulgel wnika głęboko w skórę, działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie na źródło bólu. Przekonasz się, że stosowanie produktu Voltaren Emulgel jest łatwe. Ponadto dobrze się wchłania, a ze względu na wodno-alkoholowe podłoże Voltaren Emulgel wykazuje również działanie kojące i chłodzące.
Voltaren Emulgel jest żelem do stosowania na skórę w celu łagodzenia bólu i zapalenia oraz zmniejszenia obrzęku w przypadku:
- pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń).
- ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe.
Łagodzi również ból w ograniczonej i łagodnej chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Jak stosować Voltaren emulgel?
- W celu otwarcia tuby, przed pierwszym użyciem, należy: odkręcić zakrętkę, nałożyć ją odwrotną stroną na zabezpieczenie i przekręcić, co umożliwi zdjęcie zabezpieczenia z tuby.
- Delikatnie wmasuj niewielką ilość żelu w skórę w obolałym lub opuchniętym miejscu. Ilość żelu, jakiej potrzebujesz, uzależniona jest od rozmiaru obolałego lub opuchniętego miejsca. Zwykle wystarczy porcja wielkości wiśni lub orzecha włoskiego.
- Możesz stosować żel 3 do 4 razy dziennie, o ile lekarz lub farmaceuta nie zalecił inaczej. Po zastosowaniu żelu na skórę wykazuje on działanie chłodzące.
- Nie stosuj żelu na skaleczenia, otwarte rany lub inne miejsca, gdzie skóra jest zniszczona. Po wtarciu żelu w skórę, nie owijaj miejsca bandażem chyba że nieokluzyjnym i nie naklejaj plastrów.
- Uważaj, by żel nie dostał się do oczu. Jeśli to się zdarzy, przemyj oczy dużą ilością czystej wody i skonsultuj się z lekarzem.
- Po zastosowaniu żelu, umyj ręce (chyba że to ręce są poddawane leczeniu).
- Jeśli zapomnisz zastosować produkt o wskazanej porze, zrób to, kiedy sobie o tym przypomnisz, a następną dawkę zastosuj zgodnie z informacją zawartą w Ulotce dla Pacjenta.
Jakie są możliwe działania niepożądane?
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Voltaren Emulgel może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Niektóre działania niepożądane występujące rzadko lub bardzo rzadko mogą być ciężkie.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów, które mogą być objawami uczulenia, należy natychmiast zaprzestać stosowania leku, skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala:
Rzadko (występują mniej niż u 1 do 10 na 10 000 osób stosujących lek): Wysypka skórna z pęcherzykami; pokrzywka.
Bardzo rzadko (występują mniej niż u 1 na 10 000 osób stosujących lek): Sapanie, spłycony oddech lub uczucie ucisku w klatce piersiowej (astma).
Bardzo rzadko (występują mniej niż u 1 na 10 000 osób stosujących lek): Obrzęk twarzy, ust, języka lub krtani.
Inne działania niepożądane
Inne działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Voltaren Emulgel są zazwyczaj łagodne i przemijające. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów należy, tak szybko jak to możliwe, poinformować lekarza lub farmaceutę.
Często (występują mniej niż u 1 do 10 na 100 osób stosujących lek): Wysypka skórna, świąd, zaczerwienienie lub pieczenie skóry.
Bardzo rzadko (występują mniej niż u 1 na 10 000 osób stosujących lek): zwiększona wrażliwość skóry na światło słoneczne. Objawami nadwrażliwości są oparzenia słoneczne ze świądem, obrzękiem i pęcherzami.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Czym jest zapalenie?
Zapalenie to reakcja organizmu na uszkodzenie komórek lub tkanek. Gdy komórki ulegają zniszczeniu, uwalniają substancje chemiczne, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w tej okolicy, co skutkuje miejscowym zwiększeniem przepływu krwi. W rezultacie, uszkodzone pojawia się obrzęk puchnie i staje się zaczerwienione (powodem jest zwiększony przepływ krwi), a czasem przy dotknięciu również ulega uciepleniu się gorące. Obrzęk może uciskać uciska nerwy, co również prowadzi do bólu. Lekarze mówią o „częstych objawach” zapalenia – uczuciu gorąca, zaczerwienieniu, obrzęk, bólu i ograniczonej ruchomości.
Co to jest analgetyk?
Analgetyk to lek, który zmniejsza ból – jest to termin medyczny na lek przeciwbólowy. Niektóre analgetyki powstrzymują ból poprzez znieczulenie miejscowych zakończeń nerwowych (np. w obolałym stawie), inne działają „ośrodkowo” w częściach mózgu, gdzie docierają sygnały bólowe.
Co to jest emulgel?
Emulgel jest podłożem leku Voltaren Emulgel. Jest to specjalnie opracowana formuła, która łączy właściwości emulsji i żelu. Gdy lek nakładany jest na skórę, nie może działać, dopóki nie zostanie wchłonięty i dopóki substancja czynna nie dostanie się do tkanek, gdzie rozpoczyna swoje działanie (np. w stawie). Dzięki formule Emulgel substancja czynna diklofenak zawarta w Voltaren Emulgel szybko przenika przez skórę, by możliwe było dotarcie do stawów i mięśni. Ponadto dobrze się wchłania, a ze względu na wodno-alkoholowe podłoże Voltaren Emulgel wykazuje również działanie kojące i chłodzące.