Czym jest i jakie ma właściwości Femina B12?
Suplement diety opracowany z myślą o kobietach zwłaszcza w okresie krwawień menstruacyjnych z uwagi na zawartość żelaza, które pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny. Obecne w składzie witamina B12 i foliany przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
Zalecana dzienna porcja do spożycia:
Dorośli – 1 kapsułka dziennie pomiędzy posiłkami, popijając niewielką ilością wody.
Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.
Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia.
Składnik Ilość w 1 kapsułce %RWS*
Foliany – kwas foliowy
(kwas pteroilomonoglutaminowy) 200µg 100%
Witamina B12 (cyjanokobalamina) 100µg 4000%
Żelazo (fumaran żelaza (II)) 20mg 143%
*RWS – Referencyjna wartość spożycia dla osób dorosłych
Składniki suplementu diety: substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, żel celulozowy; fumaran żelaza (II); żelatyna; skrobia modyfikowana; substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu; regulator kwasowości: cytrynian trisodowy, kwas cytrynowy; kwas pteroilomonoglutaminowy; cyjanokobalamina; barwnik: czerwień koszenilowa.
Kiedy warto suplementować witaminę B12?
Witamina B12, znana również jako kobalamina, jest niezbędna dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Istnieje kilka sytuacji, w których stosowanie suplementów witaminy B12 może być zalecane:
- Niedobór dietetyczny – Osoby stosujące diety wegetariańskie lub wegańskie, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego, mogą być narażone na niedobór witaminy B12, ponieważ jest ona głównie obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja i produkty mleczne. W takich przypadkach suplementacja witaminy B12 może być konieczna.
- Zaburzenia wchłaniania – Niektóre zaburzenia zdrowotne, takie jak niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 (niedokrwistość złośliwa), celiakia, choroba Crohna czy zespół niedokrwiennej jelita grubego, mogą prowadzić do zaburzeń wchłaniania witaminy B12 z pożywienia. W takich przypadkach może być konieczna suplementacja witaminy B12.
- Osoby starsze – Starsze osoby często mają trudności z wchłanianiem witaminy B12 ze względu na zmniejszoną produkcję kwasu solnego w żołądku, co jest niezbędne do uwalniania witaminy B12 z pokarmu. Dlatego starsze osoby mogą korzystać z suplementacji witaminy B12.
- Zdrowie układu nerwowego – Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w zdrowiu układu nerwowego, dlatego osoby cierpiące na nerwicę, neuropatie czy zaburzenia pamięci mogą mieć korzyści z suplementacji witaminy B12.
Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem suplementacji witaminy B12 zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli istnieją jakiekolwiek istniejące schorzenia zdrowotne lub stosowane są inne leki.
Kiedy warto suplementować żelazo?
Głównym powodem suplementacji żelaza jest niedobór tego pierwiastka w organizmie. Niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która objawia się m.in. zmęczeniem, osłabieniem, bladością skóry, szybkością tętna czy zawrotami głowy. Osoby zdiagnozowane z niedoborem żelaza lub anemią mogą otrzymywać zalecenia lekarza lub dietetyka dotyczące suplementacji żelaza.
Istnieją okresy w życiu, w których zapotrzebowanie organizmu na żelazo jest zwiększone, na przykład u kobiet w okresie menstruacyjnym, w okresie wzrostu u dzieci i młodzieży, w czasie ciąży oraz podczas laktacji. W takich przypadkach suplementacja żelaza może być zalecana, aby zapewnić odpowiedni poziom tego pierwiastka.
Osoby stosujące diety ubogie w produkty zawierające żelazo, szczególnie wegetarianie i weganie, mogą mieć trudności w zapewnieniu wystarczającej ilości tego pierwiastka tylko z dietą. W takich przypadkach suplementacja może być potrzebna, aby zapobiec niedoborom żelaza.
Niektóre warunki zdrowotne, takie jak celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mogą prowadzić do zaburzeń wchłaniania żelaza z pożywienia. W takich przypadkach suplementacja może być konieczna, aby zapewnić odpowiedni poziom żelaza w organizmie.
Przed rozpoczęciem suplementacji żelaza zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, ponieważ nadmiar żelaza może być szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza u osób, które nie cierpią na niedobór żelaza.