LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Czym jest i jak działa preparat Szafran i Lawenda na stres?

Szafran i Lawenda NA SEN to innowacyjna, zaawansowana formuła 8 składników aktywnych: naturalnych ekstraktów roślinnych i melatoniny. Produkt jest suplementem diety. Preparat rekomendowany dla ułatwienia zasypiania, obniżenia poziomu napięcia i stresu, oraz zrelaksowania i poprawy jakości snu. Nie zawiera zbędnych sztucznych dodatków, takich jak barwniki i konserwanty. Zawiera melatoninę oraz standaryzowane, naturalne ekstrakty wysokiej jakości, które:

  • pomagają w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie (melatonina, ashwagandha),
  • zmniejszają trudności w zasypianiu i wspierają poprawę jakości snu (lawenda, melisa, głóg, kozłek),
  • sprzyjają zrelaksowaniu oraz ułatwiają wyciszenie i uspokojenie w stresie i rozdrażnieniu (lawenda, melisa, ashwagandha, głóg, kozłek),
  • zwiększają odporność organizmu na stres (ashwagandha),
  • wspomagają równowagę emocjonalną oraz utrzymanie pozytywnego nastroju (szafran, ashwagandha),
  • zmniejszają negatywne odczucia związane ze zmianą strefy czasowej (melatonina),
  • pomagają utrzymać naturalną równowagę hormonalną organizmu (melisa).

Jaki jest skład produktu oraz jak go stosować?

Składniki:
ekstrakt z ashwagandhy – witanii ospałej (Withania somnifera) standaryzowany na min. 7% witanolidów, hydroksypropylometoloceluloza (otoczka kapsułki roślinnej), ekstrakt z lawendy (Lavandula angustifolia), ekstrakt z kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) standaryzowany na kwas walerianowy min. 0,8%, ekstrakt z szafranu (Crocus sativus L.) standaryzowany na min. 0,5% safranalu, ekstrakt z melisy (Melissa officinalis), ekstrakt z głogu (Crataegus oxyacantha) standaryzowany na minimum 5% flawonów, błonnik akacjowy (Acacia seyal), melatonina.

 Składniki wyłącznie pochodzenia roślinnego. Odpowiednie dla wegetarian i wegan.

Zalecane spożycie: 1 kapsułka dziennie przed snem. Preparat stosować doustnie, popijając wodą. Nie należy przekraczać zalecanej do spożycia dziennej porcji.

Czym jest melatonina i jak działa?

Melatonina (N-acetylo-5-metoksytryptamina) to hormon wytwarzany przede wszystkim przez szyszynkę (niewielkie jej ilości powstają także m.in. w siatkówce oka). Wyjściowym produktem do syntezy tego związku jest aminokwas białkowy – tryptofan, natomiast produkt pośredni syntezy stanowi serotonina. Melatonina należy do substancji drobnocząsteczkowych. Dobrze rozpuszcza się zarówno w wodzie jak i tłuszczach, ale nie jest magazynowana w organizmie. Jej uwalnianie do krwi jest wprost proporcjonalne do szybkości syntezy zachodzącej w szyszynce.

A zatem jak działa melatonina? Jej podstawową rolą jest regulacja zegara biologicznego i związanych z nim rytmów dobowych. Produkcja melatoniny podlega głównie zmianom w cyklu 24-godzinnym, ale waha się także w zależność od konkretnej pory roku oraz wieku danej osoby. Wzrost syntezy „hormonu snu”, bo tak inaczej nazywa się melatoninę, rozpoczyna się w godzinach wieczornych, w bezpośredniej odpowiedzi na ograniczony dopływ światła. Jej stężenie osiąga najwyższe wartości pomiędzy godziną 2 a 4, a następnie stopniowo maleje. Dobowy rytm wydzielania melatoniny wykształca się już u najmłodszych dzieci, w granicach 6. miesiąca życia.

Bezpośredni mechanizm działania melatoniny na organizm jest wynikiem wiązania się tego hormonu  z określonymi receptorami w ośrodkowym układzie nerwowym. Należą do nich receptory melatoninowe MT1 i MT2, ale najprawdopodobniej także receptory GABA-ergiczne.

Czym jest ashwagandha i jakie ma właściwości?

Inaczej zwana witanią, ashwagandha to roślina należąca do roślin adaptogennych. Jest to niewielkiej wysokości drzewko, krzew, który charakteryzuje się matowym ulistnieniem, dzwonkowatymi kwiatami i owocami o barwie pomarańczowo-czerwonej. Najważniejszą częścią tej rośliny jest korzeń, to on zawiera nie tylko bardzo charakterystyczny aromat, alei najwięcej związków aktywnych zwanych witanolidami. Ponadto zawiera on alkaloidy, sitoinzydy czy też flawonoidy.

Wspomniano, że to roślina z grupy adaptogenów – co to oznacza? Ashwagandha może bowiem modulować pracę układu nerwowego poprzez bardzo niewielkie zmiany na poziomie komórek nerwowych. Są to zmiany pozytywne, bowiem skutkują działaniem normalizującym, regenerującym układ nerwowy, przeciw stresowym i – jak nazwa wskazuje – adaptującym organizm do trudów dnia codziennego.