Czym jest i jak działa preparat Glimbax?
Glimbax to niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego w jamie ustnej o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej. Bardzo dobrze przenika przez powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się w znajdujących się poniżej tkankach zmienionych zapalnie. Preparat po zastosowaniu miejscowym w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie działa ogólnoustrojowo.
Wskazanie: Leczenie objawowe stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła (np. objawów zapalenia dziąseł, zapalenia jamy ustnej, zapalenia gardła, w stanach po zabiegach stomatologicznych, objawów podrażnienia mechanicznego).
Skład preparatu: 1 ml roztworu zawiera 0,74 mg diklofenaku w postaci kwasu. Substancje pomocnicze: benzoesan sodu, czerwień koszenilowa, 50 % roztwór choliny, sorbitol, edetynian sodu, acesulfan potasowy, naturalny aromat brzoskwiniowy i miętowy, woda oczyszczona.
Przeciwskazania: Nadwrażliwość na diklofenak lub inne składniki leku. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ objawiająca się napadami astmy, pokrzywką lub alergicznym nieżytem nosa. Nie stosować u dzieci poniżej 14 lat. Preparatu nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.
Działanie niepożądane: Może wystąpić: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej (np. pieczenie) i kaszel oraz reakcje nadwrażliwości. Podczas długotrwałego stosowania i w przypadku połknięcia preparatu mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane.
Dawkowanie: Zaleca się stosowanie roztworu do płukania jamy ustnej i gardła 2-3 razy na dobę. Każdorazowo należy użyć 15 ml roztworu nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody; płukać jamę ustną i gardło w przez ok. 30-60 sek., następnie roztwór wypluć. Jeśli objawy się nasilą lub nie ustąpią po 7 dniach należy rozważyć zasadność leczenia.