LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Czy leczenie niedoborów magnezu ułatwia kontrolowanie nadciśnienia tętniczego?

Magnez jest jednym z kluczowych minerałów, które odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Brak magnezu może prowadzić do poważnych schorzeń, włączając te, które wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Dlatego często pojawia się pytanie czy leczenie niedoborów magnezu może ułatwić kontrolowanie nadciśnienia tętniczego.

Kiedy występują niedobory magnezu?

Niedobór magnezu w organizmie bardzo często związany jest ze zmniejszeniem jego zawartości w diecie. Dodatkowo sprzyja temu dieta z dużą zawartością białka, błonnika, tłuszczów oraz fitynianów, które to zmniejszają wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym. Objawy niedoboru magnezu mogą wystąpić również wówczas, gdy w diecie występuje nadmiar fosforanów – powodują one nasilenie wydalania magnezu. Do niedoboru magnezu przyczynia się też nadużywanie alkoholu oraz kawy. Poza tym, że alkohol zmniejsza wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym, dodatkowo osoby nadużywające alkoholu mają większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek.  Skutki niedoboru magnezu możemy odczuć także stosując diety odchudzające oraz niektóre leki (np. antykoncepcję hormonalną, leki moczopędne, antybiotyki, leki psychotropowe i nasenne). Na zmniejszenie poziomu tego pierwiastka w organizmie wpływ mają również choroby przewodu pokarmowego związane z zaburzeniami wchłaniania oraz nadmiernym wydalaniem magnezu. Nadmierny stres także ma wpływ na poziom magnezu.

Magnez pełni wiele różnorodnych funkcji w naszym organizmie. Bierze udział w syntezie białka, uczestniczy w budowie kości i zębów. Jest również niezbędny do prawidłowych procesów przewodnictwa nerwowego oraz kurczliwości mięśni. Jest to pierwiastek, który uczestniczy w wielu reakcjach enzymatycznych i hormonalnych. Ma też niebagatelne znaczenie w przebiegu metabolizmu.

Jak widzimy, znaczenie magnezu jest ogromne. Dlatego też skutki niedoboru magnezu mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Warto mieć to na uwadze, ponieważ wiele czynników, które możemy wyeliminować ze swojego życia, ma wpływ na zmniejszenie zawartości tego bardzo ważnego dla naszego zdrowia pierwiastka.

Jakie są objawy niedoboru magnezu? Czy leczony może ułatwić leczenie nadciśnienia tętniczego?

Niedobory magnezu mogą wynikać z nieprawidłowej diety oraz niezdrowego trybu życia. Czasami jednak pomimo, że prawidłowo się odżywiamy i prowadzimy zdrowy tryb życia występuje brak magnezu w organizmie – objawy tego stanu są niespecyficzne. Dlatego też trudno określić, czy wystąpienie danych dolegliwości jest na pewno związane z niedoborem magnezu. Warto jednak  zwrócić uwagę, gdy występują pewne sygnały alarmowe, które mogą o nim świadczyć.

Objawy braku magnezu bardzo często związane są z zaburzeniami pracy serca. Może wówczas dochodzić do arytmii serca oraz migotania przedsionków. Niski poziom magnezu może prowadzić również do kurczu mięśniówki naczyń wieńcowych, co skutkować może objawami dławicowymi i doprowadzić do niedokrwienia serca.

Brak magnezu u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze krwi może stanowić istotny czynnik przyczyniający się do rozwoju tego schorzenia. Magnez odgrywa kluczową rolę zarówno w regulacji rytmu serca, jak i w kontrolowaniu kurczliwości naczyń krwionośnych oraz mięśnia sercowego [5]. Co więcej, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym są szczególnie podatni na niedobór magnezu, co jest wynikiem wpływu leków stosowanych w leczeniu tej choroby, takich jak diuretyki tiazydowe i inhibitory konwertazy angiotensyny, które wpływają na obniżenie poziomu składników mineralnych w organizmie, w tym magnezu.