Biovital Sen spray 15 ml
Czym jest preparat Biovital Sen?
Biovital Sen to suplement diety zawierający melatoninę w sprayu. W opakowaniu znajduje się 75 porcji w dawce 1 mg melatoniny. Melatonina szczególnie zalecana jest osobom, które mają problemy ze snem. Jednak coraz częściej podkreśla się jej rolę również we wsparciu leczenia dolegliwości żołądkowo – jelitowych.
Jak stosować Biovital Sen?
Zalecana dzienna porcja preparatu wynosi jedno rozpylenie. Dla uzyskania maksymalnych korzyści suplement diety Biovital Sen należy stosować raz dziennie, zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zalecanej porcji dziennej preparatu. Bardzo ważne znaczenie ma zdrowy tryb życia i zrównoważony sposób odżywiania, dostarczający organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Preparat nie może być stosowany jako substytut zdrowej, zróżnicowanej diety.
Czym jest melatonina?
Od lat na czele rankingu suplementów diety na dobry sen znajduje się melatonina. Melatonina jest hormonem snu naturalnie wytwarzanym przez szyszynkę w naszym mózgu. Kiedy wieczorem zachodzi słońce, poziom produkcji melatoniny zwykle zaczyna wzrastać. Wiąże się z receptorami w mózgu, aby zmniejszyć aktywność nerwową, a także obniżyć poziom dopaminy — hormonu, który przeciwdziała senności. Krótko mówiąc, melatonina daje organizmowi sygnał, że jest noc i można się zrelaksować, aby łatwiej zasnąć. Badania nie są rozstrzygające, czy melatonina może pomóc w leczeniu bezsenności u dorosłych, jednak wiele osób z powodzeniem korzysta z jej właściwości wspomagających zasypianie. Zaburzenia snu związane ze stresem, zaburzenia rytmu dobowego przy pracy zmianowej, zaburzenia rytmu snu w przypadku zmian strefy czasowej to najczęstsze przypadki, kiedy dorośli sięgają po melatoninę. Jednak należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i nie dla wszystkich będzie to najlepszy suplement na bezsenność. Pozostaje również szeroki wybór ziół na bezsenność, które, choć delikatniejsze sprawdzają się bardzo dobrze przy krótkofalowych zaburzeniach snu. Pomimo że melatonina znana jest 1958 roku, nadal poznajemy jej szerokie zastosowanie. Ośrodki badawcze skupiające się na badaniach nad zmianami dobowego rytmu snu przypisują jej dużą istotność nie tylko w zakresie leczenia przyczyny zaburzeń snu.
Jakie są objawy niskiego poziomu melatoniny?
Niski poziom melatoniny objawia się przede wszystkim zaburzeniami snu oraz rytmu dobowego. Problemy z zaśnięciem, przysłowiowe „przewracanie się” również mogą sugerować jej obniżony poziom. Sprawia to również, że w ciągu dnia czujemy się przemęczeni, trudniej nam się skupić, a nawet możemy stawać się drażliwi. Odpowiedni sen jest niezwykle ważny, nie tylko pomaga nam na szybszą regenerację, ale również wpływa na pamięć i efektywność pracy mózgu. Osoby zmagające się z bezsennością mogą odczuć również dyskomfort ze strony układu pokarmowego, dlatego coraz więcej osób sięga po naturalne suplementy na trawienie. Coraz więcej badań wskazuje na związek braku snu z podwyższeniem wskaźnika masy ciała (BMI). Zbyt krótki sen może zaburzać wydzielanie leptyny, która zwiększa apetyt i może prowadzić do zaburzeń odczuwania sytości. American Journal of Human Biology wskazuje, że już sen poniżej 6 godzin na dobę może zwiększyć tendencje do wzrostu masy ciała. Jaki więc jest sposób na naturalne zwiększenie stężenia melatoniny? Jednym z czynników, który podawany jest przez badaczy jako najistotniejszy, jest ekspozycja na światło dzienne. Nie ma co ukrywać, że stanowczo za mało czasu spędzamy na zewnątrz, a światło naturalne coraz częściej zastępowane jest przez sztuczne niebieskie światło ekranów telefonu, czy komputera. Aby zachować prawidłowy poziom melatoniny, należy przynajmniej przed snem stanowczo wyeliminować światło z elektroniki. Nie bez znaczenia jest również czas snu i jego regularność. W badaniach dotyczących stosowania melatoniny zauważono, że już po kilku dniach przy regularnym stosowaniu organizm zaczynał wydzielać melatoninę w porze planowanego jej przyjęcia.
Czy melatonina pozytywnie wpływa na żołądek?
Pomimo że melatonina została wyselekcjonowana już ponad 50 lat temu, to nadal jej właściwości są cały czas odkrywane. Z każdym rokiem wiemy o niej coraz więcej. Melatonina wytwarzana jest głównie przez szyszynkę, jednak coraz częściej podkreśla się również jej źródło wytwarzania w przewodzie pokarmowym. Melatonina podobnie jak serotonina produkowana jest przez komórki enterochromafinowe, które ulokowane są na całej powierzchni przewodu pokarmowego oraz w drogach żółciowych. Nie bez powodu podkreśla się rolę kondycji jelit w występowaniu depresji.
Z coraz większej liczby badań wynika, że melatonina wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, może działać gastroprotekcyjnie, przeciwzapalnie i immunomodulująco. Może wspomóc również regenerację nabłonka oraz regulować motorykę przewodu pokarmowego. Dietetycy coraz częściej polecają stosowanie melatoniny również w przypadku refluksów żołądkowo-przełykowych. Co więcej, melatonina dzięki właściwości poprawiającym jakość snu pośrednio może wspomóc szybszą regenerację również układu pokarmowego. Oczywiście suplementacja musi być dostosowana indywidualnie i nigdy nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Bibliografia:
- M. Wiśniewska-Jarosińska, J. Chojnacki, Rola melatoniny w chorobach przewodu pokarmowego, Folia Medica Ledziensia, 2010, 37/1:89-109.
- M. Magierowski, K. Jasnos, I. Brzozowska, D. Drozdowska, Z. Śliwowski, E. Nawrot, U. Szczyrk, S. Kwiecień, Melatonina jako czynnik leczniczy względem wrzodów żołądka w warunkach eksperymentalnej cukrzycy. Katedra Fizjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dostęp w: https://www.researchgate.net/profile/Marcin-Magierowski/publication/261368849_Melatonin_as_a_therapeutic_factor_in_gastric_ulcer_healing_under_experimental_diabetes/links/0c96052f265dcdfe6f000000/Melatonin-as-a-therapeutic-factor-in-gastric-ulcer-healing-under-experimental-diabetes.pdf
- J. Jaworek, Rola melatoniny w przewodzie pokarmowym, Clin. Exp. Med. Lett. 2005; 46(3):3-8. Dostęp w: https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/254649/jaworek_rola_melatoniny_w_przewodzie_pokarmowym_2005.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- 4. K. Skwarło-Sońta, P. Majewski, Melatonina, wielofunkcyjna cząsteczka sygnałowa w organizmie ssaka: miejsce biosyntezy, funkcje, mechanizmy działania, Folia Medica Lodziensia 2010,
- 5. Z. Dzierżawska, R. Balwierz, D. Marciniak, B. Sarecka-Hujar, M. Delijewski, B. Dolińska, Plejotropowe działanie melatoniny. Borgis — Medycyna Rodzinna 1/2018, s. 39-47 | DOI: 10.25121/MR.2018.21.1.39.