Biovital Metabolizm B12 spray 15 ml
Czym jest Biovital Metabolizm B12 spray 15 ml?
Biovital Metabolizm B12 spray to wygodny i prosty sposób na dostarczenie organizmowi witaminy B12. Produkt ten jest w formie sprayu, co sprawia, że jest łatwy w użyciu – wystarczy kilka psiknięć pod język, aby dostarczyć organizmowi potrzebną dawkę witaminy B12. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają trudności z połykaniem tabletek lub kapsułek. Dodatkowym atutem Biovital Metabolizm B12 spray jest jego smak i skład. Produkt jest dostępny w przyjemnym smaku wiśniowym, co sprawia, że stosowanie jest przyjemne. Jedno opakowanie Biovital Metabolizm B12 spray zawiera 15 ml produktu, co wystarcza na wiele dni stosowania. Dawkowanie jest bardzo proste i zależne od indywidualnych potrzeb. Warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dostosować dawkę do swoich potrzeb. Należy pamiętać że Biovital Metabolizm B12 to suplement diety.
Jakie są zalety stosowania preparatu Biovital Metabolizm B12 spray?
- Biovital Metabolizm to preparat witaminy B12 w wygodnej formie aerozolu, zalecany szczególnie dla osób, które czują się zestresowane i przemęczone a także dla wegetarian, osób starszych i chcących zwiększyć spożycie witaminy B12.
- Witamina B12 przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejsza zmęczenie i znużenie. Przyczynia się też do prawidłowego wytwarzania krwinek czerwonych.
- Dzięki wygodnej postaci aerozolu o wiśniowym smaku jest łatwa do stosowania u dorosłych.
- Witamina B12 pomaga zmniejszyć zmęczenie i znużenie.
- Pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm energetyczny.
- Przyczynia się do prawidłowej produkcji krwinek czerwonych.
- Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.
Dlaczego witamina B12 jest tak ważna?
Witamina B12, nazywana także kobalaminą, jest niezbędna dla wielu procesów zachodzących w naszym organizmie. Jej główne funkcje obejmują:
- Wsparcie metabolizmu – Witamina B12 bierze udział w przemianie aminokwasów i kwasów tłuszczowych, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomaga również w produkcji energii poprzez metabolizowanie węglowodanów.
- Produkcja czerwonych krwinek – Witamina B12 jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen do tkanek i narządów. Niedobór tej witaminy może prowadzić do niedokrwistości.
- Zdrowy układ nerwowy – Witamina B12 odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego. Pomaga w tworzeniu osłonki mielinowej wokół nerwów, co jest istotne dla przewodzenia impulsów nerwowych.
Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?
- Zapominanie, problemy z koncentracją, zmniejszone zdolności umysłowe,
- nerwowość, stres, uczucie ciągłego napięcia,
- problemy z ruchliwością, zaburzenia równowagi,
- dyskomfort/niewyraźne widzenie
- zmęczenie/Osłabienie
- zmiany barwy języka (czerwony język lub blady język),
- utrata masy ciała (niezamierzona).
Ponadto do poważnych skutków, a nie tyle objawów niedoboru tej witaminy, należą: anemia, zaburzenia układu nerwowego i ruchowego, mrowienie kończyn. Niedobór witaminy B12 może jednak nie wykazywać objawów, dopóki nie osiągnie poważnego poziomu – warto mieć to na uwadze i regularnie, co najmniej raz w roku badać krew, także pod względem ilości witaminy B12 w organizmie.
Co powoduje niedobór witaminy B12?
Przede wszystkim to, co i w jakiej ilości zjadamy, ma wpływ na ilość witaminy B12 w organizmie. Niedobór witaminy B12 w standardowej diecie jest raczej rzadki, ale jeśli stosuje się dietę wegańską, nie spożywa pokarmów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, mleko, jajka i dodatkowo nie przyjmuje suplementów z witaminą B12 i/lub produktów nią wzbogacanych, to może prowadzić do znacznych niedoborów witaminy B12. Ponadto różne składniki diety oraz leki mogą mieć wpływ na to, jak dobrze ciało wchłania witaminę B12. Do leków, które mogą zmniejszać poziom witaminy B12 w organizmie należą zwłaszcza: inhibitory pompy protonowej, leki antyhistaminowe, metforminę, antybiotyki. Także zaburzenia funkcjonowania żołądka, w tym zapalenie błony śluzowej wyścielającej jego wnętrze, może uniemożliwić organizmowi wchłanianie witaminy B12. Jest to ogólnie jedna z najczęstszych przyczyn niedoboru różnych witamin w populacji. Częste nadużywanie alkoholu jest również jednym z czynników, które mogą utrudniać organizmowi wchłanianie składników odżywczych, w tym witaminy B12. Może uniemożliwić uzyskanie wystarczającej ilości kalorii, a zapalenie języka lub opuchnięty, stan zapalny języka może być oznaką niedoboru witaminy B12.
W jakich pokarmach znajdziemy witaminę B12?
- Produkty mięsne, takie jak wołowina, wieprzowina, kurczak, indyk oraz ryby, w szczególności dzikie łososie, tuńczyk i śledź, są bogatymi źródłami witaminy B12. Jednak warto pamiętać, że ilość witaminy B12 w mięsie zależy od sposobu przyrządzenia, a gotowanie może zredukować jej zawartość.
- Mleko, sery, jogurty i jajka to produkty, które dostarczają witaminy B12. Jednak osoby będące na dietach wegańskich lub wykluczające mleko i jego pochodne mogą mieć trudności z dostarczaniem odpowiednich ilości witaminy B12 z tej grupy produktów.
- Wątroba zwierząt, takie jak wołowa, drobiowa lub wieprzowa, jest bardzo bogatym źródłem witaminy B12.
Warto zaznaczyć, że witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niedokrwistość megaloblastyczna i uszkodzenie układu nerwowego. Dlatego osoby, które prowadzą restrykcyjne diety wegetariańskie lub wegańskie, a także osoby w podeszłym wieku, powinny rozważyć suplementację witaminy B12, aby zapewnić odpowiednie dostawy tej witaminy. Przed rozpoczęciem suplementacji lub zmianą diety zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
W jaki sposób bada się poziom witaminy B12?
Określenie poziomu witaminy B12 w organizmie można przeprowadzić za pomocą różnych badań diagnostycznych. Poniżej przedstawiam najczęstsze metody pomiaru poziomu witaminy B12:
- Badanie krwi na poziom witaminy B12: To najpopularniejsza i najprostsza metoda pomiaru. Polega na pobraniu próbki krwi od pacjenta i oznaczeniu ilości witaminy B12 w surowicy krwi. Wynik tego badania wyrażany jest zazwyczaj w pikogramach na mililitr (pg/ml) lub pikomolach na litr (pmol/L). Wartości referencyjne mogą się różnić w zależności od laboratorium.
- Badanie poziomu metylokobalaminy i adenosylkobalaminy: Witamina B12 występuje w organizmie w różnych formach, w tym metylokobalamina i adenosylkobalamina. Badania te pozwalają na określenie poziomu tych aktywnych form witaminy B12, co może być bardziej precyzyjnym wskaźnikiem stanu odżywienia.
- Badanie poziomu kwasu metylomalonowego i homocysteiny: Niewłaściwy poziom witaminy B12 może prowadzić do zwiększenia poziomu kwasu metylomalonowego i homocysteiny we krwi. Oznaczenie tych substancji może pomóc w diagnozie niedoboru witaminy B12.
- Badanie przeciwciał przeciwko czynnikowi Castle’a: W niektórych przypadkach niedobór witaminy B12 może być spowodowany brakiem czynnika Castle’a, który jest niezbędny do wchłaniania witaminy B12 w przewodzie pokarmowym. Badanie to może pomóc w diagnozie tych przypadków.
Bibliografia:
- Naruszewicz M.: Homocysteina jako czynnik ryzyka chorób cywilizacyjnych; w jakich przypadkach konieczne jest ich oznaczanie? Choroby Serca i Naczyń, 2008, 5, 3156.
- Ponti G. i wsp.: Homocysteine (Hcy) assessment to predict outcomes of hospitalized COVID-19 patients: a multicenter study on 313 COVID-19 patients, 2021. Clin. Chem. Lab. Med.
- Berger J. S. i wsp.: Prevalence and Outcomes of D-Dimer Elevation in Hospitalized Patients With COVID-19: Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology 2020, 40, 10, 1833.
- https://vitapedia.pl/witamina-b12
- Zabrocka J. i wsp. Niedobór witaminy B12 w wieku podeszłym – przyczyny, następstwa, podejście terapeutyczne. GERIATRIA 2013; 7: 24-32.