LactiSept - spray do jamy ustnej i gardła - NOWOŚĆ NA RYNKU Sprawdź

Betadine Vag 200 mg

Czym jest lek Betadine Vag 200 mg?

Betadine Vag to globulki dopochwowe stosowane w celu leczenia zakażeń pochwy. Betadine VAG zawiera jako substancję czynną jodowany powidon. Jodowany powidon jest związkiem kompleksowym jodu z powidonem – po zastosowaniu dopochwowo uwalnia jod. Jod działa na bakterie Gram-dodatnie oraz Gram-ujemne, wirusy, grzyby, a także niektóre pierwotniaki.

Jakie są wskazania do stosowania leku Betadine Vag 200 mg?

Lek Betadine VAG jest wskazany w leczeniu zakażeń pochwy. Betadine VAG stosuje u kobiet dorosłych oraz dziewcząt po okresie pokwitania. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpi poprawa lub pacjentka poczuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Co warto wiedzieć przed zastosowaniem preparatu?

Kiedy nie stosować leku Betadine VAG:

  • jeśli pacjentka ma uczulenie na jodowany powidon lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • Jeśli pacjentka ma stwierdzoną nadczynność tarczycy lub inne objawowe zaburzenia czynności tarczycy,
  • w opryszczkopodobnym zapaleniu skóry (tak zwanym opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa),
  • przed i po leczeniu jodem radioaktywnym oraz scyntygrafii,
  • u dziewcząt przed okresem pokwitania,
  • u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Stosowanie leku Betadine VAG należy omówić z lekarzem lub farmaceutą, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

  • Nieregularne krwawienia z pochwy
  • Nieprawidłowe krwawienie z pochwy lub upławy krwi
  • Wrzody, pęcherze lub owrzodzenia pochwy lub sromu
  • Ból w podbrzuszu
  • Ból lub trudności w oddawaniu moczu

Jeśli którykolwiek z następujących objawów wystąpi w przypadku zakażeń pochwy, przed zastosowaniem leku Betadine VAG należy skontaktować się z lekarzem:

  • Gorączka lub dreszcze
  • Nudności lub wymioty
  • Biegunka

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Betadine VAG należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

  • Po zastosowaniu leku jod wchłonięty do organizmu może wywoływać nadczynność tarczycy u pacjentek z zaburzeniami czynności tarczycy. Jeżeli występuje podejrzenie nadczynności tarczycy lub innych zaburzeń czynności tarczycy (niespecyficznymi objawami mogą być zwiększony apetyt, utrata masy ciała, pocenie się, przyspieszenie akcji serca lub niepokój) przed zastosowaniem leku Betadine VAG należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o wykonaniu badania poziomu hormonów tarczycy we krwi.
  • W razie pojawienia się po leczeniu objawów wskazujących na nadczynność tarczycy, należy zwrócić się do lekarza. W czasie stosowania leku może dojść do zmniejszenia wychwytu jodu przez tarczycę, co może zaburzać wyniki niektórych badań diagnostycznych (np. scyntygrafię tarczycy, oznaczenie jodu związanego z białkami, oznaczenie jodu radioaktywnego) oraz wyniki leczenia jodem w chorobach tarczycy. W celu uzyskania wyników nieobarczonych błędem, przy długotrwałym stosowaniu leków zawierających jodowany powidon, powinien być zachowany dostatecznie długi okres przerwy między leczeniem a scyntygrafią tarczycy.
  • Pacjentki z uprzednio istniejącą niewydolnością nerek przed użyciem leku Betadine VAG powinny skonsultować się z lekarzem.
  • Należy unikać regularnego stosowanie globulek Betadine VAG w przypadku jednoczesnego przyjmowania leków zawierających sole litu.
  • Długotrwałe stosowanie leków zawierających jodowany powidon może wywołać podrażnienie skóry, a w rzadkich przypadkach ciężkie reakcje skórne. Jeśli wystąpi podrażnienie lub nadwrażliwość, należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
  • Lek może powodować fałszywie dodatnie wyniki niektórych badań laboratoryjnych, takich jak np. wykrywanie krwi utajonej w kale lub moczu oraz wykrywanie glukozy w moczu.
  • Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpi poprawa, należy skontaktować się z lekarzem.
  • Jeżeli w ciągu 6 miesięcy wystąpią więcej niż 2 zakażenia pochwy, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem.

Dzieci i młodzież

Lek Betadine VAG jest przeciwwskazany do stosowania u dziewcząt przed okresem pokwitania.

Lek Betadine VAG a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjentkę obecnie lub ostatnio (także tych wydawanych bez recepty), a także o lekach, które pacjentka planuje stosować.

Produkty zawierające rtęć, srebro, nadtlenek wodoru, oktenidynę oraz taurolidynę mogą wykazywać interakcje z jodowanym powidonem i nie powinny być stosowane jednocześnie. W czasie stosowania leku może dojść do zmniejszenia wychwytu jodu przez tarczycę, co może zaburzać wyniki niektórych badań diagnostycznych czynności tarczycy. W celu uzyskania obiektywnych wyników scyntygrafii tarczycy, zaleca się, aby zapewnić wystarczająco długi okres (1-3 tygodni) po leczeniu Betadine VAG. Należy unikać długotrwałego stosowania u pacjentek leczonych jednocześnie litem, ponieważ może dojść do wchłaniania większych ilości jodu. Betadine VAG może powodować fałszywie dodatnie wyniki w niektórych testach diagnostycznych (takich jak np. wykrycie krwi w kale lub glukozy w moczu).

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Stosowanie globulek zawierających jodowany powidon u kobiet w ciąży lub karmiących piersią jest przeciwwskazane, ponieważ wchłonięty jod może przenikać przez barierę łożyskową oraz przenika do mleka kobiecego. Stężenie jodowanego powidonu w mleku jest większe od stężenia w surowicy krwi. Stosowanie leku może powodować przemijającą niedoczynność tarczycy u płodu oraz noworodka. Konieczna może być kontrola czynności tarczycy dziecka. Globulki Betadine VAG mają właściwości plemnikobójcze. W związku z tym nie zaleca się ich stosowania u kobiet, które planują zajść w ciążę. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jakie właściwości ma jodowany powidon – subtancja czynna leku?

Jodowany powidon stosowany jest jako profilkatyka oraz leczenie zakażeń skóry i błon śluzowych. Często stosuje się go w trakcie zapalenia pochwy oraz przygotowania pochwy do zabiegów. Najczęstsze przypadki stosowania globulek z jodowanym powidonem to ostre i przewklełe zapalenie pochwy spowodowane drożdżycą, rzęsistkowicą, niespecyficznymi i mieszanymi zakażeniami (np. Granella vagnalis). Stosuje się go również jako przygotowanie pochwy przed zabiegami chirurgicznymi lub diagnostycznymi. Sam związek ma dużo szersze zastosowanie, może stanowić środek do dezynfekcji skóry przed wprowadzeniem igły lub cewnika. Środek znajduje zastosowanie w chirurgii, dermatologii, pediatrii, urologii, ginekologii, stomatologii oraz innych działach medycyny.

Jakie są przyczyny infekcji intymnych u kobiet?

  1. Infekcje grzybicze – Grzybice pochwy, takie jak infekcje grzybicze spowodowane przez Candida albicans, są dość częste. Objawy mogą obejmować świąd, pieczenie, białe upławy i obrzęk.
  2. Infekcje bakteryjne – Infekcje bakteryjne, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy (bacterial vaginosis), mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachu, obfitych upławów i dyskomfortu.
  3. Wirusowe zakażenia – Wirusy, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirus opryszczki (herpes simplex), mogą powodować infekcje narządów płciowych u kobiet.
  4. Zaburzenia hormonalne – Zaburzenia hormonalne, takie jak obniżone poziomy estrogenów w okresie menopauzy, mogą prowadzić do suchości pochwy i infekcji.
  5. Reakcje alergiczne – Niektóre kobiety mogą reagować alergicznie na środki higieny osobistej, lateks lub innych alergenów, co może prowadzić do zakażeń pochwy.
  6. Czynniki ryzyka – Niektóre czynniki ryzyka, takie jak używanie antybiotyków, ciąża, cukrzyca, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i osłabienie układu odpornościowego, mogą zwiększać podatność na infekcje pochwy.
  7. Higiena intymna – Nadmierna higiena intymna, zwłaszcza z użyciem silnych mydeł i perfumowanych produktów, może zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy i sprzyjać infekcjom. Również brak odpowiedniej higieny intymnej może powodować zwiększoną podatność na zakażenia intymne.
  8. Stosunek płciowy – Niekiedy intensywne stosunki płciowe, brak lub nieodpowiednie stosowanie prezerwatyw oraz częsta zmiana partnerów seksualnych może zwiększać ryzyko infekcji pochwy.

To tylko niektóre z czynników wywołujących zakażenie pochwy. Należy pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad higieny oraz ostrożności, a w przypadku nawracających infekcji zwrócić się do lekarza, który pomoże w ustaleniu przyczyny.